Dinlenik Nabız

 

Dinlenik Nabız (DN) Nedir ? Nasıl Ölçülür ?

Vücudun en zinde en rahat olduğu zamanda yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi için gereken nabıza denir (RHR: Resting Heart Rate).

En sağlıklı ölçüm yöntemi ise sabah uykudan uyandıktan 1 dakika sonra ölçülmesidir. Burada dikkat edilecek hususlar; uykudan alarm, gürültü, bir başka kişinin veya bir rüyanın etkisinde kalmadan dış etkenler etkisi altında kalmadan uyanmış olmanız. Yataktan çıkmadan, doğrulmadan, hareket etmeden sırt üstü yatar pozisyonda 1 dakika boyunca ölçmeniz gerekmektedir. Akşam geç saatte veya yağlı yemek yememeniz ve önceki gün kafein tüketmemiş veya ağır egzersiz yapmamış olmanız gerekmektedir. Ve bunu bir ortalama istatistiği oluşturacak şekilde belirli günlerde tekrarlayarak kayıt altında tutmanız gelecekteki sağlık ve spor hayatınız için çok faydalı olacaktır.

Dinlenik nabız ne işimize yarayacak diye sorarsanız; genel sağlık ve cardiovascular sisteminizin performans takibi ve hazırlayacağımız egzersiz programlarında, KARVONEN formülü ile MHR (maximum heart rate) maximum kalp atımı hesaplamaları yaparken DN kullanacağız.

Dinlenik nabzı düşürmek sağlık açısından çok önemlidir.

 

GIVE A REPLY

error: Content is protected !!